Vratna Dolina

Vrátna dolina jest słynnym centrum zarówno dla letniego sezonu turystycznego, tak dla sezonu zimowego narciarskiego oraz jest jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych w Małej Fatrze. Co roku ten region odwiedza tysiące turystów.

Vrátna znajduje się około 30 km od Żyliny. Droga do Vrátnej prowadzi przez miejscowość Terchova, gdzie należy skręcić w prawo (jadąc z kierunku Żylina). Chwilę później zachwyci majestatyczne przejście do doliny przez wąwóz Tiesňavy. Rzeczka wije się tu pomiędzy skałami od wielu lat, czemu odpowiadają piękne formacje naturalne po obu stronach drogi.

Vrátna dolina dzieli się na dwie doliny, Starą i Nową. Zaraz za wąwozem Tiesňavy można skręcić w lewo i dojechać do Nowej doliny. Tutaj znajduje się miejscowość Štefanová. Właśnie stąd prowadzą szlaki turystyczne do Medziholie, skąd można wspiąć się aż na Mały lub Wielki Rozsutec. Ze Štefanovej również prowadzi szlak do Diery (z przeciwnej strony, idąc z Terchowej). W drodze powrotnej z Nowej doliny można zwiedzić oborę dzików przy hotelu Boboty.

Jadąc dalej prosto za wąwozem Tiesňavy dojeżdża się do Starej doliny. Ta dolina ulubiona jest szczególnie wśród narciarzy, ale jest równie atrakcyjna także latem dla turystów. Na samym końcu doliny jest chata Vrátna, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej, która prowadzi na sam szczyt Małej Fatry. Od chaty Vrátna można wspiąć się na szczyt również piechotą idąc pod kolejką. Od chaty Vrátna prowadzi także szlak turystyczny do Chaty na Grúni, który jest stosunkowo łatwy i można go pokonać w 45 minut. Szlaki turystyczne zaczynają się również bezpośrednio w wąwozie Tiesňavy. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, nie może nikogo zdziwić, że wszystkie zaczynają się stromym podejściem.

Kolejnym znaczącym miejscem w dolinie Vrátna, z którego zaczyna się wiele szlaków turystycznych, jest obszar pod Grúňom - Starý dvor. Stąd można wybrać się w kierunku na Sokolie albo Kraviarske. Tutaj znajduje się bufet, restauracja i wielki parking. Zimową porą to miejsce przepełnione jest narciarzami, ponieważ obszar Paseky na Grúni jest prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem narcarskim. Do dyspozycji jest tu czteroosobowa kolejka linowa i wyciągi, bufety, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska. Latem to miejsce oprócz turystów popularne jest także wśród rowerzystów, ze względu na BikePark.

Oprócz ośrodka Paseky w dolinie Vrátna do dyspozycji narciarzy są jeszcze kolejne dwa ośrodki - Poludňový Grúň i Chleb. Oprócz narciarstwa zjazdowego zadowoleni będą również skialpiniści i freeriderzy. Co roku OOCR Malá Fatra dla narciarzy biegowych przygotowuje trasy biegowe. Stoki są sztucznie naśnieżane, nie trzeba dodawać, że to jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Oświetlenie stoków zostało niedawno odnowione, dzięki czemu można jeździć na nartach również wieczorem.

Bogactwo Vrátnej tkwi nie tylko w jej pięknej przyrodzie i szerokiej skali możliwości dla turystów latem i zimą, ale również w jej faunie i florze. Ze świata roślin znajdują się tu endemiczne gatunki, które nie występują na żadnym innym obszarze. Z kolei z dziko żyjących zwierząt występują tu niedźwiedzie, wilki, ryś euroazjatycki. Swoje gniazda tu ma najmniejsza europejska sowa puchacz. Wzdłuż strumieni można spotkać zagrożony gatunek wydry europejskiej.

Co roku w dolinie Vrátna odbywa się kilka imprez, z których najważniejsze to Interkritérium Vrátna, czyli młodzieżowe zawody w narciarstwie zjazdowym oraz Mistrzostwa Słowacji - Nagroda Małej Fatry.

 

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tworzenie stron internetowych: Intensic
Znajdziesz nas także tutaj: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Jak możemy Państwu pomóc?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Jak możemy Państwu pomóc?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Mają Państwo pytanie dotyczące zakwaterowania? Np. czy dany termin jest wolny?

Imię: *

E-mail: *

Telefon: *

Twoje pytanie: *