Zamek Strečno

Hrad StrečnoZrekonstruowane ruiny zamku nad miejscowością Strećno na lewym brzegu rzeki Wag, powyżej Strečnianskiego przełomu, wraz ze Starhradem tworzy unikalny duet średniowiecznych twierdz.

Historia

Zamek po raz pierwszy wspomniano w czasach Matuša Čaka, określano go wówczas jako większy ośrodek władzy feudalnej. Został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku prawdopodobnie na starszych fundamentach. Jego budowę przypisuje się zasługom Matuša Čaka. Jako majątek królewski początkiem XV wieku dostał sie w posiadanie królowej Barbory a później Elżbiety. W latach 1444-1469 był własnością Pongracovców z Liptowskiego Mikulasza. Następnie bardzo szybko zmieniał właścicieli. Do nich należeli w szczególności Jan Korvin, Jan Zapolski, Mikulasz i Piotr Kostka, ród Dersszewffy. W XVII wieku należał Franciszkowi Vesselényi oraz rodu Löwenburg. W XVII wieku zamek zapewniał skuteczną ochronę powstańcom Thökölyego. Z tego powodu wojska cesarskie na mocy Leopolda I zewnętrzne fortyfikacje zburzyły i uszkodziły również budynki zamku. Od tego czasu zamek pustoszał i pozostał ruiną. Początkiem XX wieku mury zostały poddane konserwacji, ale dopiero w latach 90. XX wieku została ukończona kosztowna kompleksowa renowacja zamku i udostępniono go zwiedzającym.

Aktualny stan

Hrad StrečnoPierwotnie ruiny zamku tworzyły pozostałości pałaców, kapliczki i wieże, które wraz z skalnym krajobrazem naturalnym tworzą jedną całość. Po rozpoczęciu prac konserwacyjnych na wierzchołkach murów, które miały miejsce na początku naszego stulecia, wiele się nie zmieniło. Póżniej nastąpiła era wielkich "prac ratunkowych", która przyniosła niezbędne zabezpieczenia skał oraz zamku, jednak sylwetka zamku, jak również jego wartość historyczna mocno ucierpiała. Pierwotna średniowieczna droga (obecnie wybrukowana), omijająca turnię zamku, prowadzi zwiedzających do bramy głównej z mostem ponad skalistą fosą. Na dziedziniec można zajrzeć przez kraty w bramie. Jeśli przyjedziecie Państwo w czasie gdy zamek udostępnia się zwiedzającym, to można wówczas obejrzeć cały obiekt (począwszy od dominującej wieży, konstrukcje pałaców zamku aż po kaplicę). Trzeba mieć dużą dozę wyobraźni, gdyż ani obecna rekonstrukcja, ani przewodnicy nie są w stanie oddać rzeczywistego obrazu zamku, jaki niegdyś istniał. Na przekór temu zamek stał się miejscową atrakcją (z wcześniej wspominanych bastionów strzela replika armaty z brązu) i jeśli połączycie Państwo jego zwiedzanie z pobliskim Starhradem, zapewniamy iż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Povażskie muzeum w Żylinie
Adres: Zamek Strečno, 013 24 Strečno
Tel.: +421 41 5697400
Mail: muzeum@pmza.sk
Web: https://pmza.sk/expozicie/hrad-strecno/
 


Więcej informacji znajdziesz na stronie operatora: https://pmza.sk/expozicie/hrad-strecno/
© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tworzenie stron internetowych: Intensic
Znajdziesz nas także tutaj: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Jak możemy Państwu pomóc?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Jak możemy Państwu pomóc?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Mają Państwo pytanie dotyczące zakwaterowania? Np. czy dany termin jest wolny?

Imię: *

E-mail: *

Telefon: *

Twoje pytanie: *